0312 395 31 51 0532 322 86 43 İvedik Osb 1459.Sk No:9 Ostim/Ankara
TRAKS FİLTRE •  LOGO
Anasayfa / Filtre Nedir

Filtre Nedir

Filtre Nedir

Traks Filtre | 25/Mart/2021 | 374 Kez Okundu

Filtre akışkan içerisindeki yabancı maddelerin ayrıştırılmasında kullanılan malzemelerdir. En kaliteli Filtreler Traks Filtre tarafından üretilmektedir.

Filtre Nedir,

Filtre Nedir?

 

Filtre; çeşitli amaçlar ile kullanılan süzme aletidir. Filtre nedir sorusunun cevabı, akışkan içerisindeki yabancı maddeleri ayıran alettir. Filtreler birçok alanda kullanılır. Ana görevleri süzme işi olduğundan bir nevi süzgeç olarak değerlendirilirler. Süzme işi temel işlevleri olan filtreler kullanıldıkları alanlara göre değişik özellikler içerirler. Kullanıldıkları sahalara göre çeşitli yapı ve çalışma sistemleri vardır.

 

Fitrelerin temel görevi ayrıştırmadır. Bir sıvı içinde bulunabilecek katı veya hamur halindeki maddeleri, elektrikle herhangi bir sinyalin (akım, gerilim vs.) frekansının istenmeyen kısımlarını veya parazitleri, devre sistemleri ve optikte istenmeyen renkteki ışıkları ayırmaya yarayan sistemler de filtre olarak kabul edilir. Ayrıca hava gibi gaz halindeki akışkanlar içinde bulunabilecek tozları ayırmak veya süzmek için de filtreler kullanılır.

 

Filtre nedir sorusunun cevabı oldukça kapsamlıdır. Hemen hemen her alanda kullanılan süzgeç ve ayrıştırmalar filtre olarak adlandırılır. Filtreler genel anlamda basit filtreler ve sanayi filtreleri olarak iki gruba ayrılır. Dikdörtgen ve çeşitli silindirik kaplardan meydana gelen basit filtrelerde mesamatlı çeşitli süzme gereçleri kullanılır. Bunların bujili, zarlı, kolodyumlu, mesamatlı, levhalı, topraklı gibi tipleri vardır. Tozların yapışmasını kolaylaştırmak için çeperlere yapışkan sıvılar sürülür. Havanın akış istikameti sık sık değiştirilerek merkez kuvvetin tesiriyle savrulan tozların çeperlere çarpıp yapışması sağlanır.  Sanayi filtrelerinin çalışma mantığı da aynıdır ama ebat olarak daha büyüktürler. Ayrıca elektrik akımlarını ayıran filtreler, ışık dalga ve yansımalarını ayıran optik filtreler ve renkleri birbirinden ayıran filtreler de mekanik ve elektronik sistemlerde kullanılan filtrelerdi.

Endüstriyel Filtrre Çeşitleri Hakkında Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin.